Druhá : směna


Otevřená výzva: Neokolonialismus skrytý v turismu a jak cestovat eticky


V červnu oslaví Druhá : směna své první narozeniny! Do druhého roku naší existence se vydáváme s ještě větší dávkou nadšení a elánu. Co to konkrétně znamená? Dvanáct vydání čísel Druhé : směny nám umožnilo vybudovat si poměrně velkou základnu čtenářstva a přispěvatelstva. Společně se navzájem inspirujeme při objevování nového feministického vědomí. S naším výročím přichází čas na to, abychom základnu otevřeliy více lidem a přivítaliy mezi nás hlasy, které doteď nedostaly žádnou platformu - přesto, že mají rozhodně co říct. S odkazem na hnutí Black Lives Matter bychom proto chtěliy „pass the mic” - předat mikrofon dál.*

Rádiy byste psaliy, ale nevěříte si? Nejste si jistéí, jestli jsou vaše šuplíkovky dobré? My věříme, že jsou skvělé a chtěliy bychom vás podpořit v dalším psaní. Na vás v tuto chvíli bude, abyste nám zaslalyi nápad na text, takzvaný pitch který byste pro nás chtělyi napsat. Redakce následně vybere jeden návrh a autorstvo, se kterým bude ten měsíc v rámci daného čísla spolupracovat. Spolupráce zahrnuje dva společné cally s autorstvem, během kterých se domluvíme na struktuře, obsahu článku, zaslání návodu pro autorstvo a poskytnutí zpětné vazby. Výzva je určená především začínajícím autorkám a autorům, kteréří ještě nemlěyi možnost své texty zveřejnit. Váš článek bude publikovaný mezi čtyřmi texty, které vyjdou na našem webu a bude honorován.

Téma čísla
Do 20. dubna nám můžete posílat své nápady na text, který vydáme v červnovém čísle. Jelikož vydání bude publikováno měsíc před letními prázdninami, rozhodly*i jsme se jeho téma věnovat dekonstrukci turismu. Co vlastně dekonstrukce a s ní spojené postkoloniální a feministické čtení turismu znamená v kontextu Československa, respektive moderního Česka a Slovenska? Komu je příroda určená a kdo z ní těží? Je krajina místem pro všechny, nebo je stejně jako město určená specifickým skupinám a může tedy být zdrojem inspirace, ale i ohrožení? Jak se do dnešního cestování promítá imperialismus a kolonialismus? Proč je cestování bytostně feministické téma? Jak do toho všeho zapadá československá tradice trampingu a skautství? To jsou otázky, kterým se budeme věnovat v rámci červnového čísla.

Klíčová slova
československá příroda, cestopis, tramping, skautství, kempování, postkolonialismus, příroda, divočina, maringotka, tábor, spaní pod širákem, venkov, turistika, ekocida, táborák, kytara, dalekohled, kompas, pouť, cestovat sama, ostrůvky svobody, chaty a chalupy, ztracení, mapa, jizvy, zážitky, traumata, orientalismus, senzachtivost, vnitřní změna, (dis)respekt k půdě, transformativní událost, mezidruhové přátelství.

Jak se na otevřenou výzvu můžete přihlásit?
Vyplňte tento formulář.

Kam posílat návrh na článek?
Své návrhy nám zasílejte přes přihlašovací formulář. Prosíme, abyste návrhy neposílali*y na mail redakce.

Můžu vám poslat už hotový článek?
Ne, hotové články nebudeme přijímat. Cílem otevřené výzvy je spolupráce nového autorstva s readcí Druhé : směny.